Strona główna L Ewa Latkowska-Żychs...

portret Ewa Latkowska

Wydział Tkaniny i Ubioru
Ewa Latkowska-Żychska

Urodziła się 21 lutego 1950r. w Łodzi. Studiowała w latach 1969-1974 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom w 1976 roku w Pracowni Dywanu i Gobelinu prof. Antoniego Starczewskiego. Pracuje w macierzystej Uczelni - w latach 1976-1997 w Pracowni Tkaniny Unikatowej. Od 1997r. w Pracowni Papieru, której jest założycielką - aktualnie w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Profesor zwyczajny od 2000 roku.

Twórczość w zakresie papieru, tkaniny, sztuki książki , fotografii liczne teksty o sztuce oraz dwa tomiki wierszy : "Wiersze nienamalowane" 2004 , „Zielone pojęcie „ 2014

Prace w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Savaria Muzeum - Węgry, Centrum Kultury Niderlandzkiej w Gent - Belgia, Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, Muzeum Etnograficznego we Lwowie, Biura Wystaw Artystycznych w Skierniewicach, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Sarajewie, Musashino Art. University Museum &Library Tokio , Muzeum Książki w Łodzi , Kolekcji Raymonda Bergera w Genewie oraz wielu kolekcjach prywatnych.

Udział w wielu wystawach sztuki w kraju i zagranicą (ok.300 - wystaw)

Autorka o swojej sztuce

Zawsze staram się zdobywać umiejętności kształtowania materii tak, aby z jednej strony stała się posłuszna mojej woli, z drugiej wolna na tyle aby dać się nieść intuicji - tak jak działa natura.

O papierze

W papierze urzeka mnie sam sposób jego realizacji . Podoba mi się współdziałanie z naturą i zgrzebna prostota tego , z czego papier się tworzy . Drogą do sztuki jest zawsze umiejętność obserwacji i świadomość widzenia . Piękno pejzażu sprzyja refleksji dlatego pracuję otoczona naturą. Akt twórczy i jest w sztuce zawsze istotny , także w sztuce czerpania papieru. W moim przypadku ważne są również doświadczenia malarskie .Papier daje możliwości powoływania obrazu sposobami podobnymi do tych, które naturę kształtują. To rytm, ruch i czas. Od 20 lat zgłębiam technikę i technologię czerpania papieru . Specjalizuję się w papierze czerpanym sposobem japońskim.

O tkaninach

Opowiadam tkaninami o naturze wody, nieba, wiatru, świtu i zmierzchu - to zwyczajny, nadzwyczajny świat - to były i są moje inspiracje. Szukam form syntetycznych, takich które dopełniają opowiadania. Wypowiedź zawsze ma charakter malarski. Do każdej realizowanej tkaniny opracowywałam techniki tkackie, które najlepiej przekazałyby moje zamierzenia. Te własne techniki wyróżniają moje gobeliny. Moje gobeliny reprezentowały mnie na światowych wystawach tkaniny.

STRONA WWW

www.latkowska.pl

Ewa Latkowska-Żychska Ewa Latkowska-Żychska Ewa Latkowska-Żychska
Ewa Latkowska-Żychska gray-blue Ewa Latkowska-Żychska pamięć drzewa  papier ręcznie czerpany tech.japońska 47x32 cm Ewa Latkowska-Żychska podzielić się papier ręcznie czerpany tech.japońska