Strona główna W Zbigniew Wichłacz

portret

Wydział Sztuk Wizualnych
Zbigniew Wichłacz
Prof. Zbigniew Wichłacz - urodzony 13 listopada 1947 roku w Łodzi. Operator obrazu filmowego. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi (1977). Od 1987 roku zatrudniony w PWSFTviT na Wydziale Operatorskim, tytuł profesora uzyskał w roku 2006.

Autor zdjęć do ponad 20 filmów fabularnych, 50 filmów dokumentalnych oraz do blisko 50 spektakli Teatru TV. Reżyser światła do wielu spektakli teatralnych ( min. Teatr Narodowy w Warszawie ). W swoim dorobku ma także kilkunaście wystaw fotograficznych. Współautor scenariusza i autor zdjęć do noweli Jerzego Domaradzkiego Tablice (2005) – w cyklu filmów Solidarność, Solidarność... poświęconych rocznicy Sierpnia '80. Współpracował z takimi reżyserami jak: A. Wajda, S. Różewicz, K. Lupa, M. Englert, J. Jarocki, R. Bugajski, F. Falk, W. Leszczyński. W 2013 roku na festiwalu twórczości telewizyjnej i radiowej  „Dwa teatry" w Sopocie nagrodzony za twórczą realizację spektakli Bracia Karamazow w reż. J. Opryńskiego i Tango w reż. J. Jarockiego. Członek Okręgu Warszawskiego ZPAF. W 2008 - przewodniczący jury IV Warszawskiego Festiwalu Fotografii. Od 2009 zatrudniony w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi jako profesor zwyczajny i kierownik pracowni Światła w Filmie , Teatrze i Telewizji na Wydziale Sztuk Wizualnych. W latach 2005- 2008 pełnił funkcję dziekana Wydziału Operatorskiego, obecnie członek CKdsSiT.

1 2  3