Strona główna S Grzegorz Sztabiński

Grzegorz Sztabiński
ul. Sandomierska 1/9 m. 46
94-010 Łódź

Urodzony w 1946 roku w Łodzi. Studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (1964-1970) oraz filozoficzne w Uniwersytecie Łódzkim (1967-1972). Od 1974 roku pracuje w Uniwersytecie Łódzkim, obecnie jako profesor zwyczajny. Od 1984 r. podjął równolegle pracę w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Aktualnie prowadzi jako profesor zwyczajny zajęcia z teorii i historii sztuki oraz Pracownię Kompozycji Intermedialnej.

Zajmuje się działalnością naukową w zakresie estetyki i historii sztuki. Opublikował wiele artykułów i książek (np. Problemy intelektualizacji sztuki w tendencjach awangardowych, Łódź 1991, Dlaczego geometria? Problemy współczesnej sztuki geometrycznej, Łódź 2004, Inne idee awangardy. Wspólnota, wolność, autorytet, Warszawa 2011). Jest redaktorem naczelnym rocznika „Art Inquiry. Recherches sur les arts".

Formy wypowiedzi artystycznej Grzegorza Sztabińskiego to malarstwo, rysunek, instalacje i sporadycznie performance. Wykonane dotąd prace dzieli na cykle tematyczne obejmujące różne odmiany mediów: Pejzaże logiczne, Symbolizacje, Obiekty, Autocytaty, Pismo natury, Między-rzeczy, Milczące collages.

Zorganizował 65 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą oraz uczestniczył w wielu pokazach zbiorowych (np. Trzecie Międzynarodowe Triennale Rysunku, Cleveland – nagroda; 1978: IX Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin – nagroda; 1979: Międzynarodowe Biennale Sztuki, São Paulo; Pierwsze Międzynarodowe Triennale Młodych, Norymberga – nagroda; 1981: Trzecie Międzynarodowe Sympozjum Sztuki Performance, Lyon; 1984: Język geometrii, Warszawa, Zachęta; 1986: 40 artystów, 40 lat, 40 krajów, Paryż, Pałac UNESCO; 1989: Sympozjum Sztuki Systemowej i Konstruktywistycznej, Madryt; 1994: Polska abstrakcja analityczna, Wrocław, BWA; 2000: Sztuka dwóch czasów, Gdańsk, Muzeum Narodowe; Cztery pory roku. Polskie malarstwo pejzażowe od Oświecenia do współczesności, Frankfurt; 2001: Język geometrii II, Katowice; 2008: Dowcip i władza sądzenia. Asteizm w Polsce, Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej).

1  2 3

Spis reprodukcji