(Nie)Tylko Plakat!

minAkademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy plakatów Przemysława Hajka pt. „(Nie)Tylko Plakat!“, który odbędzie się 24 marca 2017 roku (piątek) o godz. 18.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubensteina przy ul. Narutowicza 20/22 w Łodzi

Wystawa o przewrotnym tytule „(Nie)Tylko Plakat!“ przedstawiać będzie autorskie plakaty Przemysława Hajka z ponad dziesięcioletniej pracy, zaprojektowane między innymi z okazji różnych wydarzeń kulturalnych. Większość z nich to część kompleksowego opracowania graficznego, w skład którego wchodzi wiele elementów: od projektu znaku i architektury informacji, poprzez druki mało- i wielkoformatowe, aż po opracowanie różnych wydawnictw i identyfikacji wizualnej na potrzeby mediów cyfrowych.

Zestaw prezentowanych na wystawie „komunikatów“ to w większości opracowania typograficzne będące graficznym skrótem, wizualną syntezą. Charakteryzuje je lapidarna i szablonowa forma oparta o różne układy kompozycyjne, pozwalająca na adaptację w środowisku outdoorowym i multimedialnym. Typograficzny język, jakim posługuje się, balansuje na pograniczu świata wizualnego (estetyka) oraz świata komunikacji (czytelność). Przenikanie się tych elementów sprawia, że projekty stają się dwuwymiarowe zarówno od strony graficznej jak i merytorycznej. Świadomie używam różne kroje pisma, łączę je i modyfikuje, budując nową wartość graficzną, gdzie struktura litery staje się głównym materiałem plastycznym.

banerek

Przemysław Hajek od 2006 roku jest asystentem w Pracowni Informacji Wizualnej w Katedrze Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W latach 2006-2010 u boku prof. Jerzego Trelińskiego, a od 2010 do chwili obecnej u prof. nadzw. Piotra Karczewskiego. Tytuł magistra uzyskał w 2005 roku w macierzystej Pracowni u prof. Jerzego Trelińskiego.

Odbył dwa stypendia: w Media & Communication School w Kouvoli w Finlandii (2002) oraz w Danmark Design Skole w Kopenhadze w Danii (2005). Większość jego realizacji to opracowania całościowych koncepcji graficznych dla różnych instytucji kulturalnych, takich jak: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz dla polskich wydawnictw, między innymi: Zysk i S-ka, PWN, Świat Książki, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Przez ponad piętnaście współpracował także przy tworzeniu różnych projektów start-upowych, aplikacji webowych, architektury informacji oraz projektował identyfikacje wizualne dla firm i produktów.

www.studio7a.pl

Koordynatorem wystawy jest dr. hab. Agnieszka Wasiak