Strona główna B Ewa Bloom-Kwiatkowsk...

ewa bloom1

Wydział Sztuk Wizualnych
Ewa Bloom-Kwiatkowska

Ukończyła PWSSPw Łodzi – obecnie ASP im. W. Strzemińskiego.
Dyplom w 1984 roku wyróżniony stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Twórczość w dziedzinie malarstwa, instalacji ,wideo oraz scenografii.

Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I-go stopnia za osiągnięcia w dziedzinie scenografii teatralnej.

Prace malarskie i instalacje scenograficzne związane z nurtem ekspresji lat 80-tych i 90-tych pokazywała na wystawach zbiorowych i wystąpieniach indywidualnych w Polsce, Francji, Niemczech , USA i Wielkiej Brytanii – min. wystawa 50-ciu artystów w Moenchengladbach z udziałem A.Warhola, Denisa Oppenheima i Italo Scanga.

W styczniu 1989 roku w czasie akcji artystycznej HIMMEL UBER STADT, której towarzyszył manifest S. Kosmynki „Gdy płoną kominy religii, gdy dymią krematoria Sztuki..." – spaliła swoje obrazy i obiekty malarskie poruszające temat zbrodniczych idei totalitarnych.

Tym radykalnym gestem na kilkanaście lat zdystansowała się wobec aktywnej obecności w sztuce najnowszej. Zajęła się projektowaniem scenografii i kostiumów. Współpracowała z wieloma wybitnymi reżyserami i operatorami – min. z Adamem Hanuszkiewiczem, Pawłem Nowickim, Ewa Wycichowską, Ryszardem Lenczewskim. Spektakle teatralne, widowiska telewizyjne czy filmy były nagradzane, a obraz scenograficzny pełnił w nich istotną rolę. W wielu realizacjach scenograficznych wykorzystywała multimedia i wideo.

W latach 2005 – 2014 powstały cykle malarskie KSIĘGA KRONIK XX i IDEE i MASKI. Prace , których źródłem jest rzeczywistość ekranowa są malarską refleksją nad medialną ( filmową i fotograficzną ) kodyfikacją zbrodni i terroru.

Związek z obrazem filmowym i rolą ekranu w tworzeniu i powielaniu przekazu mają również realizacje wideo: Krąg czyli kto ma urojone lęki zasługuje na prawdziwe/2009, Kolor płonie 2010 i wielokanałowa instalacja wideo Taniec św Wita /2010/2011.
Od roku 2009 w Akademii Sztuk Pięknych im W. Strzemińskiego, a od roku 2012 również w PWSFTviT w Łodzi realizuje autorski program ćwiczeń i wykładów z projektowania kostiumu i scenografii wirtualnej.

W grudniu 2011 roku na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP im W.Strzemińskiego, uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuki piękne prezentując pracę pt. ŚWIĘTE ZŁO obejmującą cykl prac malarskich, szkic scenograficzny do „Oczyszczonych" Sarah Kane film wideo i rozprawę teoretyczną.

W programie edukacyjnym związanym z projektowaniem scenografii i kostiumów wykorzystuje potencjał i język sztuki współczesnej łącząc warsztat i wiedzę praktyczną z kreacją obrazu w teatrze i filmie.

www.artysci-lodzkie.pl

01a

02a

03a